LNC2V562MSEG
Nichicon
Producto No:
LNC2V562MSEG
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.646" (118.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 18.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 25.34 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5600 µF