LNK2H152MSEFBB
Nichicon
Producto No:
LNK2H152MSEFBB
Descripción:
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.236" (133.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 7.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 10.22 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF