LNX2G562MSEH
Nichicon
Producto No:
LNX2G562MSEH
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.024" (153.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 18.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNX
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 25.62 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5600 µF