LNY2G122MSEFBB
Nichicon
Producto No:
LNY2G122MSEFBB
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.677" (68.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 7.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNY
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 9.94 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1200 µF