LP0125CMKW015FB
NKK Switches
Producto No:
LP0125CMKW015FB
Fabricante:
NKK Switches
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
En stock : 49
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 17.30mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 500,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 2.1 VDC
Series LP01
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V