LPJ-175SPI
Eaton - Bussmann Electrical Division
Producto No:
LPJ-175SPI
Descripción:
FUSE CRTRDGE 175A 600VAC/300VDC
Guía del usuario
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time Slow Blow
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 175A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 300kA AC, 100kA DC
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 1.500" Dia x 3.000" L (38.10mm x 76.20mm)
Product Status Active
Series LOW-PEAK™ LPJ
Voltage Rating - DC 300 VDC
Package / Case Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal
Voltage Rating - AC 600 VAC