LT1963AEST-2.5#TRPBF
Analog Devices Inc.
Producto No:
LT1963AEST-2.5#TRPBF
Paquete:
SOT-223-3
Descripción:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223-3
En stock : 1732
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Voltage - Input (Max) 20V
PSRR 63dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 120 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-3
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A