LT1963AET-2.5#30PBF
Analog Devices Inc.
Producto No:
LT1963AET-2.5#30PBF
Paquete:
TO-220-5
Descripción:
IC REG LIN 2.5V 1.5A TO220-5
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Voltage - Input (Max) 20V
PSRR 63dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 120 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-220-5
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A