M20-9731046
Harwin Inc.
Producto No:
M20-9731046
Descripción:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.276" (7.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Series M20
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 10.04mm, 10.64mm, 11.04mm, 16.54mm
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.496" (12.60mm)