M22-2021346
Harwin Inc.
Producto No:
M22-2021346
Fabricante:
Harwin Inc.
Descripción:
CONN HEADER VERT 26POS 2MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header, Cuttable
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 26
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series M22
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.134" (3.40mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 3.8mm, 5.9mm, 8.6mm
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.331" (8.40mm)