M80-6161022
Harwin Inc.
Producto No:
M80-6161022
Descripción:
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.219" (5.56mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 120V
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Current Rating (Amps) 2.2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Plug
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Contact Finish Thickness - Post 118.1µin (3.00µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate L-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.213" (5.40mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.23mm, 7.85mm, 10.2mm, 13.51mm