M80-8870801
Harwin Inc.
Producto No:
M80-8870801
Descripción:
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD PCB
Guía del usuario
Insulation Height 0.202" (5.14mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 800V
Contact Finish Thickness - Mating 12.0µin (0.30µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Beryllium Copper
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, General Purpose, Military
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Locking Ramp
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 137.8µin (3.50µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate L-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.23mm, 7.85mm