MAL215979181E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Producto No:
MAL215979181E3
Descripción:
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.13 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 640mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series 159 PUL-SI
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 180 µF
Package Bulk
Impedance 450 mOhms