MAL215989391E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Producto No:
MAL215989391E3
Descripción:
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP
Guía del usuario
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.02 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 360mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series 159 PUL-SI
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current @ High Frequency 2.828 A @ 10 kHz
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 390 µF
Package Bulk
Impedance 270 mOhms