MAX1724ELT27+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Producto No:
MAX1724ELT27+T
Paquete:
6-µDFN (2x2)
Descripción:
IC REG BOOST 2.7V 400MA 6UDFN
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 400mA (Switch)
Output Configuration Positive
Topology Boost
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-µDFN (2x2)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.8V
Series -
Function Step-Up
Package / Case 6-WDFN
Frequency - Switching -
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V