MAX1792EUA33/V+
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Producto No:
MAX1792EUA33/V+
Paquete:
8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Descripción:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8UMAX
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 5V
Product Status Active
Supplier Device Package 8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Control Features Enable, Reset
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (3.3V)
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 500mA