MAX1793EUE33+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Producto No:
MAX1793EUE33+T
Paquete:
16-TSSOP-EP
Descripción:
IC REG LIN POS ADJ 1A 16TSSOP
En stock : 2500
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 5V
Product Status Active
Supplier Device Package 16-TSSOP-EP
Control Features Enable, Reset
Series -
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (3.3V)
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 1A