MB2085SS2W30-CC
NKK Switches
Producto No:
MB2085SS2W30-CC
Fabricante:
NKK Switches
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style PC Pin
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions -
Current Rating (Amps) 6A (AC), 3A (DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) -
Series MB2000
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V