MC10XS4200BFKR2
NXP USA Inc.
Producto No:
MC10XS4200BFKR2
Fabricante:
NXP USA Inc.
Paquete:
23-PQFN (12x12)
Descripción:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 23PQFN
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Input Type -
Output Type N-Channel
Switch Type General Purpose
Output Configuration High Side
Ratio - Input:Output 1:1
Voltage - Load 8V ~ 36V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Typ) 10mOhm (Max)
Supplier Device Package 23-PQFN (12x12)
Current - Output (Max) 6A
Number of Outputs 2
Series -
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO
Package / Case 23-PowerQFN
Mfr NXP USA Inc.
Features Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V