MC68302FC20C
NXP USA Inc.
Producto No:
MC68302FC20C
Fabricante:
NXP USA Inc.
Paquete:
132-PQFP (46x46)
Descripción:
IC MPU M683XX 20MHZ 132PQFP
Guía del usuario
Display & Interface Controllers -
Core Processor M68000
Speed 20MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 132-PQFP (46x46)
Series M683xx
Package / Case 132-BQFP Bumpered
Additional Interfaces GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 8/16-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 5.0V