MC68EC000AA10
NXP USA Inc.
Producto No:
MC68EC000AA10
Fabricante:
NXP USA Inc.
Paquete:
64-QFP (14x14)
Descripción:
IC MPU M680X0 10MHZ 64QFP
Guía del usuario
Display & Interface Controllers -
Core Processor EC000
Speed 10MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 64-QFP (14x14)
Series M680x0
Package / Case 64-QFP
Additional Interfaces -
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers -
Voltage - I/O 5.0V