Microchip Technology
Producto No:
MCP1662T-E/OT
Fabricante:
Paquete:
SOT-23-5
Lote:
-
Descripción:
IC LED DRVR RGLTR PWM SOT23-5
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$1.292
$1.292
25
$1.0735
$26.8375
100
$0.969
$96.9
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Applications | Backlight, Camera Flash |
| Voltage - Supply (Min) | 2.4V |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Series | - |
| Type | DC DC Regulator |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | 32V |
| Mfr | Microchip Technology |
| Frequency | 500kHz |
| Dimming | PWM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 200mA |
| Base Product Number | MCP1662 |