Microchip Technology
Producto No:
MCP4706A0T-E/MAY
Fabricante:
Paquete:
6-DFN (2x2)
Lote:
-
Descripción:
IC DAC 8BIT V-OUT 6DFN
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$0.9025
$0.9025
25
$0.76
$19
100
$0.684
$68.4
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Number of D/A Converters | 1 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.125, ±0.0125 |
| Architecture | R-2R |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Data Interface | I²C |
| Settling Time | 6µs (Typ) |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Differential Output | No |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 6-DFN (2x2) |
| Reference Type | External, Supply |
| Series | - |
| Package / Case | 6-VDFN Exposed Pad |
| Mfr | Microchip Technology |
| Number of Bits | 8 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MCP4706 |