Microchip Technology
Producto No:
MCP4821-E/P
Fabricante:
Paquete:
8-PDIP
Lote:
-
Descripción:
IC DAC 12BIT V-OUT 8DIP
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$3.1065
$3.1065
25
$2.603
$65.075
100
$2.3465
$234.65
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Number of D/A Converters | 1 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | ±4, ±0.25 |
| Architecture | String DAC |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Data Interface | SPI |
| Settling Time | 4.5µs (Typ) |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Differential Output | No |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Reference Type | Internal |
| Series | - |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mfr | Microchip Technology |
| Number of Bits | 12 |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MCP4821 |