Microchip Technology
Producto No:
MCP48FVB11-E/UN
Fabricante:
Paquete:
10-MSOP
Lote:
-
Descripción:
IC DAC 10BIT V-OUT 10MSOP
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$1.1115
$1.1115
25
$0.9405
$23.5125
100
$0.836
$83.6
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Number of D/A Converters | 1 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.4, ±0.05 |
| Architecture | R-2R |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Data Interface | SPI |
| Settling Time | 7.8µs (Typ) |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Differential Output | No |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Reference Type | External, Internal |
| Series | - |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mfr | Microchip Technology |
| Number of Bits | 10 |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MCP48FVB11 |