MDP16EES1200Y
E-Switch
Producto No:
MDP16EES1200Y
Fabricante:
E-Switch
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 50,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series MDP-16
Type Standard
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V