MF-RX375/72-AP
Bourns Inc.
Producto No:
MF-RX375/72-AP
Fabricante:
Bourns Inc.
Descripción:
PTC RESET FUSE 72V 3.75A RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 72V
Current - Hold (Ih) (Max) 3.75 A
Height - Seated (Max) 1.161" (29.50mm)
Approval Agency cURus, TUV
Lead Spacing 0.402" (10.20mm)
Current - Max 40 A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.926" L x 0.122" W (23.51mm x 3.10mm)
Product Status Active
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 80 mOhms
Ratings -
Series Multifuse®, MF-RX/72
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 30 mOhms
Mfr Bourns Inc.
Current - Trip (It) 7.5 A