MHBS455100KJSD
Nichicon
Producto No:
MHBS455100KJSD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP FILM 10UF 10% 800VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.4 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF