MHBS605100KJSDA
Nichicon
Producto No:
MHBS605100KJSDA
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP FILM 10UF 10% 1.1KVDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.9 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF