MIC29201-3.3BM
Microchip Technology
Producto No:
MIC29201-3.3BM
Paquete:
8-SOIC
Descripción:
IC REG LINEAR 3.3V 400MA 8SOIC
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Voltage - Input (Max) 26V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 400mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 12 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 8-SOIC
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 400mA