MIC29310-3.3WU
Microchip Technology
Producto No:
MIC29310-3.3WU
Paquete:
TO-263-3
Descripción:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-3
Guía del usuario
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 20 mA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 150 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 3A