MIC49500-1.2WU
Microchip Technology
Producto No:
MIC49500-1.2WU
Paquete:
TO-263-7
Descripción:
IC REG LINEAR 1.2V 5A TO263-7
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 90 mA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 130 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-263-7
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 5A