MIC5208-3.8BMM
Microchip Technology
Producto No:
MIC5208-3.8BMM
Paquete:
8-MSOP
Descripción:
IC REG LINEAR 3.8V/3.8V 8MSOP
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 750 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Current - Output 50mA, 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1.2 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 8-MSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.8V, 3.8V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 50mA, 0.5V @ 50mA