MIC5209-3.6YM-TR
Microchip Technology
Producto No:
MIC5209-3.6YM-TR
Paquete:
8-SOIC
Descripción:
IC REG LINEAR 3.6V 500MA 8SOIC
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 75dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 25 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA