Microchip Technology
Producto No:
MIC5252-3.0YM5-TR
Fabricante:
Paquete:
SOT-23-5
Lote:
-
Descripción:
IC REG LINEAR 3V 150MA SOT23-5
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
3000
$0.60648
$1819.44
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Quiescent (Iq) | 150 µA |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| PSRR | 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Output | 150mA |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Supply (Max) | 200 µA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Control Features | Enable |
| Series | - |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Mfr | Microchip Technology |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.25V @ 150mA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MIC5252 |