MIC5253-3.1BC5
Microchip Technology
Producto No:
MIC5253-3.1BC5
Paquete:
SC-70-5
Descripción:
IC REG LINEAR 3.1V 100MA SC70-5
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 150 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-70-5
Control Features Enable
Series Teeny™
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 100mA