MIC5295-3.3YD
Microchip Technology
Producto No:
MIC5295-3.3YD
Paquete:
TO-252-5
Descripción:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA TO252-5
En stock : 108
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 35 µA
Voltage - Input (Max) 24V
PSRR 50dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 4 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA