MIC5302-2.9YMT-TR
Microchip Technology
Producto No:
MIC5302-2.9YMT-TR
Paquete:
4-TMLF® (1.2x1.6)
Descripción:
IC REG LINEAR 2.9V 150MA 4TMLF
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
PSRR 65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 4-TMLF® (1.2x1.6)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA