MIC5366-1.3YC5 TR
Microchip Technology
Producto No:
MIC5366-1.3YC5 TR
Paquete:
SC-70-5
Descripción:
IC REG LINEAR 1.3V 150MA SC70-5
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-70-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 150mA