MK2P-S-AC12
Omron Automation and Safety
Producto No:
MK2P-S-AC12
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Guía del usuario
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
Coil Current 180 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 16.3 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 3.6 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series MK
Operate Time 20 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 12VAC
Must Operate Voltage 9.6 VAC