Hogar / Film Capacitors / MKP385175160JDA2B0
minImg
MKP385175160JDA2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Producto No:
MKP385175160JDA2B0
Descripción:
CAP FILM 750PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP385
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 550V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 750 pF