Hogar / Film Capacitors / MKP4F021502B00JSSD
minImg
MKP4F021502B00JSSD
WIMA
Producto No:
MKP4F021502B00JSSD
Fabricante:
WIMA
Descripción:
MKP 4 0.015 UF 250 VDC 3X8.5X10
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP 4
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr WIMA
Capacitance 0.015 µF