MLPS542M050EA0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
MLPS542M050EA0C
Descripción:
CAP ALUM 5400UF 20% 50V RAD TH
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.020" (51.31mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.810" L x 0.600" W (45.97mm x 15.24mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.17 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 49mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series MLPS
Package / Case Radial
Ripple Current @ High Frequency 2.42 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 5400 µF