MLSG162M050JK0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
MLSG162M050JK0C
Descripción:
CAP ALUM 1600UF 20% 50V FLATPACK
Guía del usuario
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.500" L x 1.000" W (38.10mm x 25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 108mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series Slimpack™- MLSG
Package / Case FlatPack
Ripple Current @ High Frequency 6.8 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1600 µF