MLW3022-12RE-2A
NKK Switches
Producto No:
MLW3022-12RE-2A
Fabricante:
NKK Switches
Descripción:
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color Incandescent, Yellow
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Square - 19.20mm²
Current Rating (Amps) 5A (AC), 3A (DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 30,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series MLW
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V