MPC5554MVR132R2
NXP USA Inc.
Producto No:
MPC5554MVR132R2
Fabricante:
NXP USA Inc.
Paquete:
416-PBGA (27x27)
Descripción:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416PBGA
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor e200z6
Speed 132MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 64K x 8
Number of I/O 256
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 416-PBGA (27x27)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series MPC55xx Qorivva
Package / Case 416-BBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Program Memory Size 2MB (2M x 8)
Data Converters A/D 40x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.35V ~ 1.65V