MPRV120V020
Meritek
Producto No:
MPRV120V020
Fabricante:
Meritek
Descripción:
PTC RESET FUSE 120V 0.2A RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 120V
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Approval Agency cUL, TUV, UL
Current - Max 2 A
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.311" Dia x 0.150" T (7.90mm x 3.80mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 4.4 Ohms
Series MPRV
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Resistance - Initial (Ri) (Min) 1.83 Ohms
Mfr Meritek
Current - Trip (It) 400 mA