MPTR16V250
Meritek
Producto No:
MPTR16V250
Fabricante:
Meritek
Descripción:
PTC RESET FUSE 16V 2.5A RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 2.5 A
Height - Seated (Max) 0.504" (12.80mm)
Approval Agency cUL, TUV, UL
Current - Max 100 A
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 53 mOhms
Series MPTR
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Resistance - Initial (Ri) (Min) 22 mOhms
Mfr Meritek
Current - Trip (It) 4.7 A