MRC440V50
NTE Electronics, Inc
Producto No:
MRC440V50
Descripción:
CAP FILM 50UF 6% 440VAC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Motor Run
Height - Seated (Max) 4.000" (101.60mm)
Tolerance ±6%
Lead Spacing 0.810" (20.57mm)
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.906" L x 1.906" W (73.81mm x 48.41mm), Lip
Product Status Active
Ratings -
Series MRC
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC 440V
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 50 µF