Hogar / Flip Flops / N74F5074N,602
minImg
N74F5074N,602
NXP USA Inc.
Producto No:
N74F5074N,602
Paquete:
14-DIP
Descripción:
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14DIP
Guía del usuario
Clock Frequency 120 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Max Propagation Delay @ V, Max CL 6ns @ 5V, 50pF
Current - Quiescent (Iq) 30 mA
Number of Bits per Element 1
Output Type Complementary
Trigger Type Positive Edge
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 14-DIP
Series 74F
Function Set(Preset) and Reset
Type D-Type
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr NXP USA Inc.
Number of Elements 2
Package Tube
Current - Output High, Low 15mA, 20mA